•  

  YELKEN BAYRAK

   

  Yelken bayrak genellikle reklamlar için kullanılır. Zaman ilerledikçe artık firmaların satışı ve açılışında reklamlar gerekmektedir. Bu reklamlar mağaza ya da firmaların önlerine konur. Her alanda tanıtım yapılabildiği gibi bayraklarla da yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Bayrakların da çeşidi oldukça fazladır. Bunların içinde en akılda kalıcı olanı yelken bayraklardır. Diğer bayraklarda da olduğu gibi renk, boyut, malzeme önemlidir. Her mağazaya, markaya veya ürüne özel olarak yapılan yelken bayraklar, mevsim yağışlarından etkilenmezler ve yıl boyunca etkinliğini sürdürebilirler. Aynı zamanda temizlenebilir özelliğe sahiptirler. Ölçüleri itibari ile her zaman görünür olması sağlanmakta ve rüzgârla hareket etmektedirler. Marka veya firma tanıtımları için en akıllıca yöntemlerinden biri olan yelken bayrak en iyi sonucu almanızı sağlar. İstenilen ebatlarda üretildiği gibi ürün logosu veya yazı içerebilmektedir. İstediğiniz renk ve tasarımı uygulatabilirsiniz. Reklamın sürekliliğinin önem arz etmesiyle beraber hem uygun fiyata hem de tek seferlik oluşturulması tercih sebepleri arasındadır.

   

   

   

   
   •  
   •  
   •  
   •  
   •  

   

  ÜÇGEN BAYRAKLAR

   

  Üçgen bayraklar  parti propagandası amaçlı sokaklarda iplere asılı bir şekilde, fuar ve organizasyonlarda mekânın süslenmesi için kullanılmaktadır. Üçgen bayrakların standart boyutları bulunmaktadır ve üçgen bayraklar bu boyutlara göre üretilir. Bu boyutlar 15 cm x 22.5 cm, 20 cm, 30 cm, 25 cm x 35 cm, 30 cm x 45 cm ölçülerinde olmak üzere toplamda dört tanedir. Üçgen bayraklar göze hoş gelen, şık tasarımlara sahip olmalıdır. Diğer üçgen bayraklarda da kristal saten kullanılabilmektedir. Üçgen bayraklar ile ilgili bir bayrak çeşidi de takdim bayraklarıdır. Takdim bayrakları saten kullanılarak imal edilmektedir. Aynı şekilde tek veya çift kat olabilmektedir. Ayrıca etraflarında püskül kullanılmaktadır. Üstlerine de kemer dikilerek imal edilir. Takdim bayraklarının özelliği sadece üçgen şeklinde değil, oval ve dikdörtgen şeklinde de üretilebilmesidir. Boyutları genellikle 20 cm x 30 cm veya 15 cm x 25 cm olmaktadır. Takdim bayraklarının çift kat satenli üretimlerinde iki kumaş arasına karton koyularak üretilmektedir. Bu tipteki bayraklar önemli resmi kuruluşlarca kullanıldığı için üretiminde özenli ve dikkatli olunması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; polis akademisi ya da askeri okullar bu tipteki bayrakları kullanabilmektedir.

   

   

   PLAJ BAYRAK İMALATI

   

  Plaj bayrağı sadece deniz kenarında değil,  mağazaların, alışveriş marketlerinin, düğünlerde, fuar alanlarında, otellerin ve çeşitli organizasyonlarda önlerde yer alan bayraklardandır. Plaj bayrağı hemen hemen her sektöre hitap eden bir bayraktır. Olta bayrağı olarak da bilinen plaj bayrağı, özel olarak üretilir. Plaj bayrağındaki renkler de en az bayrağın bütünü kadar önemlidir.

  Plaj bayrağındaki renkler;  Kırmızı ise, Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Mavi ise, yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Sarı ise, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Siyah ise, Tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken, diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir. Beyaz ise, saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Bu renklere bakarsak plaj bayrağındaki imalat ustalığı gerçekten önemlidir.

   

   

  OLTA BAYRAK

   

  Olta bayraklar, açılışlarda, organizasyonlarda ya da firma tanıtım amaçlı toplantılarda çokça kullanılır. Rüzgârın yönüne doğru dönebilmesi bu bayrağın artılarındandır. Bu durumda bayrağın görüntüsü hiç kapanmamaktadır. Kurum binalarının önlerinde de gördüğümüz olta bayrak kullanım rahatlığı açısından tercih sebebidir. Yağmur, güneş, rüzgâr gibi kötü hava şartlarından etkilenmeyen olta bayrak tipinde, boya akmaz ve solmaz, kumaş kalitesine bağlı olarak küf yapmaz ve çabuk kurur. Sert hava koşullarında yırtılmaması için güvenlik kilitli bir dokumaya sahiptirler. Kumaş kalınlığı ve kumaş parlaklığı da önemlidir. Bu nedenle bayrağın alındığı firma seçimi önemlidir. Olta bayrakların makinede ya da elde yıkanabilmesi de avantajlardandır. Çeşitli ölçülerde bayrak kullanımı mümkündür. Olta bayrağın boyutuna göre uygun direk boyu seçimi yapılmalıdır. Örneğin olta bayrağın boyutu 75*200 cm ise direk boyu 2.50 m olmalıdır.

  Arda bayrak firmaların sektörüne göre ve olta bayraklarının boyutlarına, 

     

   

  KIRLANGIÇ BAYRAKLARI

  Bayraklar arasında en çok alaka gören en çok imalatı yapılan kırlangıç bayraktır. Hoş ve şık bir görünüme sahip olduğundan dolayı hemen hemen her kurumda bulunmaktadır. Şeklindeki özellikten dolayı ismi kırlangıç bayraktırKırlangıç bayrakların üstünde firma logosu ve firmaya ait yazılar bulunur. Genellikle reklam amaçlı hazırlanır. Bazı kırlangıçlar 50×150 cm 75×200 cm ve 100×300 gibi boyutlandırılır. özel bayraklarda ise standartlık bulunmamaktadır Türk kırlangıç bayrak; 50×200 cm 75×300 cm 100×400 cm gibi standart ölçülerde bulunmaktadır boy enin dört katı olması gerekir. Kırlangıç bayrak çeşitleri beşgen kırlangıç bayrak, üçgen kırlangıç bayrak, oval kırlangıç bayrak, Türk kırlangıç bayrağı gibi sıralanmaktadır.

   

  MAKAM BAYRAKLARI

  Diğer makalelerimizden birinde ülke bayraklarını anlatmıştık. Ülke bayrakları kadar önemli olmasa da makam bayrakları da önemlidir. Makam bayrakları genellikle bakanların, başbakanın, cumhurbaşkanının arabalarında yer alır. Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar ne kadar önemli ise makam bayrakları da o kadar önemlidir. Bir bayrak ilgiyi, alakayı, ciddiyeti, saygıyı sağlar. Eğer bir makam bayrağı kalitesiz ve düzgün ise insanların ilgisi, alakası, saygısı kalmaz. Makam bayrak ne kadar iyi olursa etki de o kadar iyi olur. Arabalarda makam bayrakları en az 2 tane olur. Makam bayrakları ülke bayraklarının küçük versiyonudur.

   

   GÖNDER BAYRAKLARI

  Her ülkenin, her ulusun kendine ait bir bayrağı olduğu gibi firmalarında kendine özel bayrakları olur bunlara gönder bayrak denir. Gönder bayraklarının üstünde genellikle firma logosu ya da firmaya ait bir kelime olabilir. Firmalar genellikle gönder bayraklarını bulundukları ülkenin bayraklarıyla yan yana koyarlar. Kendi ülkelerinin bayraklarındaki dikkat çekiciliği firma logolarına da yansıtılmasına özen gösterirler. Gönder bayraklarının en önemli noktası ise farklı olmasıdır. Genellikle sabit ölçü ve boyutlara sahiptirler. Ama  istenirse basımda firmaların istediği ölçülerde yapılan basımlarda olabilir. Gönder bayraklarının tercih edilmesindeki amaç; firmadaki bütünlük, beraberlik, bayrak kutsallığı. Aynı zamanda yaptıkları işlerdeki özelliklerini de barındırır. Böylece insanlara verdikleri imaj ve yaptıkları iş arasındaki bağlantı daha da güçlenmektedir.

   

  SİYASİ PARTİ BAYRAKLARI

   

  Siyasi partilerin seçim sürecinde gerek seçmenleriyle gerekse adayların partilerini açıkça belli etmelerinde en önemli etkendir. Siyasi Parti bayrakları siyasi partiye özel olarak standart veya özel boyutlarda, istenildiği gibi üretilmekte bunun yanında siyasi parti lideri ve adaylar için de farklı ebatlarda üretimleri yapılabilmektedir. Her bir siyasi parti farklı renk, boyut, figür ve desenle siyasi parti bayraklarını tercih edebilirler. Siyasi partinin ismine, anlamına, görüşüne ve belirli özelliklerine uyumlu olan her unsur siyasi parti bayrağı üzerine eklenir ve imalatı yapılır. Siyasi partilerin olmazsa olmazı haline gelen bu bayrakları her yerde görebilmek mümkündür.